Company Logo

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Naše tvorba a děti

foto_012.jpg

Přihlášení

Historie Fabiánku

 

Rok první

Občanské sdružení Fabiánek zahájilo svou činnost ve školním roce 2008/2009. První školní rok k nám na dvě dopoledne v týdnu docházelo 16 dětí z Mníšku pod Brdy a okolí. Naše děti vedly zkušené lektorky Radka a Lucka. Mimo pravidelný dopolední program proběhlo několik akcí pro rodiče a děti např. lampiónový průvod, vánoční besídka, pálení čarodějnic, závěrečná akce na Skalce, při této příležitosti jsme se rozloučili s odcházejícími členy a přivítali členy nové.Fabiánek vznikl díky snaze a aktivitě rodičů, jejichž děti se nedostaly do mateřských školek v Mníšku. 

Rok druhý

Školní rok 2009/2010 jsme rozšířili naši činnost na tři dopoledne v týdnu pro 16 dětí. Učení, hraní, poznávání, komunikaci a další rozvoj dětí zajišťovaly opět Radka s Luckou. Obě byly velmi oblíbené u dětí i rodičů. Na konci tohoto školního roku se s námi rozloučily. Děti v tomto školním roce navštívily botanickou zahradu v Praze, Pohádkovou zemi v Pičíně a zajezdily si na koních v Malé Hraštici, to vše společně s dětmi z MŠ Klínec. Pravidelně docházely na divadélka do MŠ Nová. Shlédly ukázku výcviku psů Mníšecké městské policie, prohlédly si s panem farářem kostel, poslouchaly pohádky v místní  městské knihovně, vynášely Moranu, společně s rodiči hledaly světlo pro Sv. Martina, připravily si divadelní představení na vánoční besídku, pálily čarodějnice, zúčastnily se závěrečné akce na Skalce.

Rok třetí

Ve školním roce 2010/2011 jsme přivítali novou lektorku Lenku Tomanovou a 26 dětí, které byly rozdělené do dvou skupin. Skupinka Žluťásků navštěvovala Fabiánek v pondělí a úterý. Skupinka Modrásků docházela ve středu, čtvrtek. Pátky byly vyhrazeny výletům a mimořádným akcím buď pro jednu nebo pro obě skupinky dětí. A opět se jednalo o rok nabitý akcemi, výlety, kulturou a poznáním.

Rok čtvrtý

Fabiánek ve školním roce 2011/2012 poskytl útočiště pro 32 dětí. Kromě Lenky Tomanové jsme přivítali novou lektorku Marušku Davídkovou.

Rok pátý

Pátý rok života Fabiánka  2012/2013 byl poměrně zlomový rok. Tento rok byl plný změn jak pro děti tak i pro nás všechny. Přestěhovali se do nových prostor v areálu Domova pro seniory na Skaleckém náměstí v Mníšku pod Brdy a mohli jsme tak rozšířit chod Fabiánka na celý den, což v dosavadních prostorách družiny nebylo možné. Celodenním režimem jsme se ještě více přiblížili k provozu obdobnému jako v klasické mateřské škole.

Rok šestý 

Ve Fabiánku začínáme šestý rok - 2013/2014. Po loňské zásadní změně, kdy jsme se z družiny stěhovali do Domova pro seniory, abychom mohli fungovat po celý den, jsme si mysleli, že nás v brzké době žádná zásadní změna nečeká. Ale protože změna je život, tak od tohoto roku budem mít kromě celodenního provozu v Domově pro seniory, ještě druhou provozovnu s dopoledním režimem a to zpátky v družině na Malém náměstí. Fabiánek tím pádem kromě dosavadních 32 dětí pojme dalších 16 dětí. Takže k Modráskům a Žluťáskům přibudou Bělásci. Náš tým se rozšíří o novou lektorku Mílu a dvě nové asistentky. Pro Fabiánka i pro nás je to další velká změna, na kterou se těšíme a doufáme, že ji ke spokojenosti vás rodičů i vašich dětí zvládneme.

Rok sedmý

Sedmý rok života Fabiánku 2014/2015 jsme se opravdu nenudili.  Do Bělásků, Modrásků a Žluťásků docházelo 45 dětí, které vedly tři lektorky a tři asistentky. A jako každý rok,tak i tento pro nás bylo připraveno nejedno překvapení a to hlavně fakt, že už od září 2015 nebudeme moci využívat třídu v družině pro dopolední Bělásky, protože v těchto prostorách se od září 2015 otevře další třída státní mateřské školky. Bělásci byly většinou čerstvě tříleté děti, které k nám docházeli pouze na dopoledne a třeba i jen na tři dny v týdnu, což často vyhovovalo jak dětem, které se tak mohly pomalu pouštět máminy sukně, tak i rodičům, kteří většinou byli ještě na MD s mladším sourozencem a zároveň to také byla finančně nejméně náročná varianta.  Takže nás to mrzí, že tento dopolední model prozatím opouštíme, protože na Skaleckém náměstí  ve Fabiánku probíhá pouze celodenní provoz, nicméně věříme, že rozšíření státní MŠ a navýšení kapacity je pro mníšecké děti a rodiče dobrá zpráva. Je ale i plno dobrých zpráv a věcí, které se během roku povedly, jedním z nich je i naše partnerství v projektu Děti seniorům, senioři dětem, díky kterému se mimojiné v průběhu podzimu promění prostor nad Domovem pro seniory tak, aby to bylo místo vhodné pro trávení společného času venku jak dětí tak i seniorů.

Rok osmý

Rok osmý byl co do počtu dětí  klidnější. Tím, že máme od roku 214/2015 pouze jednu třídu, tak v roce 2015/2016 do Fabiánku docházelo "jen" 27dětí ,o které se vzorně staraly žluťásková lektorka Karina s asistentkou Helčou a modrásková lektorka Lenka s asistentkou Mončou. Nicméně i zpočátku zdánlivě klidnější rok přinesl nejedno překvapení. A to první na nás čekalo hned na podzim - nutnost díky novému občanskému zákoníku  transformovat se z občanského sdružení na zapsaný spolek. A tak se Fabiánek stal  po osmi letech spolkem. Další, tentokrát ale milé překvapení, bylo pokračování v projektu "Děti seniorům, senioři dětem". V rámci projektu jsme pokračovali v setkávání se seniory a navíc se podařilo během roku dokončit všechny plánované práce v parčíku nad Domovem, kde díky projektu a pomoci  Fabiánku vzniklo místo pro setkávání všech generací.  A poslední  překvapení je spíše překvapení pro děti a rodiče, rozhodli jsme se  pro rekonstrukci třídy a tak i o prázdninách bylo ve Fabiánku veselo - nicméně všechno krásně klaplo a tak máme nová okna, nový koberec, nově vymalováno a na stěnách? To je tajemství, přijďte se podívat :o). 

 Návštěvnost: Dnes 12 : Za měsíc 191 : Celkem 48596

Powered by Občanské sdružení Fabiánek ®